Van, aki szerint a világ egyik legjobb dolga, mások szerint csak még egy felesleges kacat. Most eláruljunk, miért jó, ha mégis tartunk egyet otthon!
A süteményeken– no meg a sült krumplin és a rántott húson – kívül alig van olyan magyaros étel, amibe ne kellene valamilyen hagymaféle, ilyen vagy olyan formájúra felvágva. Szükség szerint lehet szeletelni, kockára, félfőre – vagyis félkarikára -, cikkre vagy épp apróra – vagyis finomra – aprítani ezt a zöldséget. Minden ételnek csodás ízt ad, de dolgozni vele néha maga a rémálom. Miután ugyanis eltávolítjuk a külső réteget, máris mindent elönt a hagyma leve, csúszós lesz az egész és komoly bűvészmutatvány tisztességes munkát végezni vele. Ráadásul mindenhol hagymadarabkák lesznek, mert a késsel ide-oda tologatjuk a kupacot. Ki ne gondolt volna már arra, hogy vagy berakja az aprítóba az egészet – ami korántsem hoz tökéletes eredményt, mert nem hagymapépet akarunk -, vagy hagyja a manóba az egészet. Ezt a problémát azonban könnyedén megoldhatjuk egy egészen egyszerű konyhai kiegészítővel, a hagymatűvel!
Sok helyzetben használható
Ráadásul ez a kütyü nemcsak a hagyma, de az uborka, a paradicsom és minden egyéb olyan zöldség szeleteléséhez ideális, amin át tudjuk szúrni. Sőt, akár a kisebb nyers halakhoz is felhasználható, hiszen a tűk segítségével könnyen stabilan tudjuk tartani a síkos jószágot.
1. Nem lesz a kezünk hagymaszagú
Ez főként a nők számára jelent igazán gondot, hiszen a hagyma illóolajának aromája igencsak tapadós, gyakran 2-3 kézmosás sem tünteti el. Ha pedig különösen érzékeny az orrunk, a többi zöldség illatával elkeveredve a legenyhébb hagymaszag is zavaró, még a kedvenc kézkrémünkön is átüt. Persze, nem mindegy, hogy milyen hagymát kell feldarabolni, a saláta- illetve a salotta hagyma (más néven mogyoróhagyma) illata kevésbé intenzív, de ha egy igazi makói vöröst kell felszelni, annak bizony ragaszkodó az aromája! Hagymatű használatával azonban ez könnyedén elkerülhető!
2. Biztonságban tudhatjuk az ujjainkat
A hagyma igencsak csúszós jószág, ez minden, konyhában tüsténkedő ember által köztudott tény. Ha túl erősen szorítjuk, elmozdul, ha túl gyengén, szétcsúsznak a rétegek, ezzel megnehezítve a munkát. Ha nem vagyunk szakképzett szakácsok, nem ritka, hogy a szeletelés közben az ujjunk is megvágjuk. A hagymatűvel ezt is megúszhatjuk.
3. Sokkal gyorsabban dolgozhatunk!
Mivel nem kell küzdeni a hagyma sikamlósságával, máris sokkal hatékonyabbak lehetünk a konyhában. Ez főleg akkor fontos, ha sok fej hagymát kell feldolgozni, például egy jó bográcsozásnál, amikor komolyabb adag pörköltöt főzünk. De akkor is ideális segítség a hagymatű, ha lilahagyma lekvárt készítünk sült húsok mellé, mert egy kilónyi zöldség felszeletelése, főleg, ha apró fejekről van szó, igazán időigényes vállalkozás. Tapasztalatból mondjuk!
4.Tökéletes szeleteket készíthetünk
Ugyan sok ételnél, amelybe amúgy is belefőzzük a hagymát, talán nem olyan fontos a darabok kinézete, ha hamburger vagy a közkedvelt gyors lesz az ebéd, netán a vacsora - amit mindenki maga állít össze úgy, ahogy épp megkívánja -, nem árt, ha csinos szeletek kerülnek tálalásra. Hiszen egy étel még finomabb, ha jól néz ki!