Mindehhez persze az kell, hogy tudjuk, hogyan használjuk őket, hogyan vigyázzunk rájuk, és hogyan tartsuk tisztán. Ugyanis mint mindennek, az öntöttvas edényeknek is megvannak a gyenge pontjaik, amik azonban nem okoznak problémát, ha szem előtt tartjuk őket.
Mit kell tehát tudni az öntöttvas edényekről?
-
Ügyelni kell a rozsdásodásra. A vas oxidálóidk, ez tiszta sor, sajnos igaz ez az edényekre is. Az öntöttvas edények esetében is oda kell figyelnünk, hogy mindenképp elkerüljük a korróziót. Erre a leghasznosabb ötlet az, hogyha az edényt használat és tisztítás után, alaposan bekenjük zsírral. Így kell eltárolni is, ugyanis a rozsdának a zsír ellen esélye sincs!
-
Bemelegítve kell használni. Nagyon sokan követik el azt a hibát, hogy hidegen teszik az ételt az öntöttvas serpenyőbe, így viszont nem a kívánt hatást fogjuk elérni. Az öntöttvas edényeket mindig fel kell melegíteni, mielőtt belekerül az ételt, így tudjuk leginkább érvényesíteni a pozitív hatásait a főzés/sütés során. Ha már kicsit érezzük a kezünkkel, hogy forrósodik, akkor nekiállhatunk az étel elkészítésének.
-
Nehezek. Ha egy pillekönnyű lábas vagy serpenyő a vágyunk, nos, akkor nem biztos, hogy az öntöttvas a legjobb választás. Ezek minőségi edények, „van bennük anyag”, ami a súlyukon is érződik – viszont éppen ez teszi lehetővé, hogy úgy főzzünk vagy süssünk ezekben az edényekben, mint semmi másban.
-
Ahogy telik az idő, egyre jobbak! Hihetetlennek hangzik, mert azt szoktuk meg, hogy az idő múltával amortizálódnak a használati tárgyaink, de ez nem igaz az öntöttvas edényekre. A használattól egyre jobbak és jobbak lesznek, ezért a legtöbb, amit a karbantartásukért tehetünk az az, hogy minél gyakrabban használjuk őket.
-
Első használat előtt mindenképpen el kell mosni! Ez amúgy is ajánlott új edények esetén, de az öntöttvas edények be vannak kenve növényi zsírral, hogy ne rozsdásodjanak – ezt mindenképpen távolítsuk el róla, mielőtt az első ételt elkészítjük benne!