"Búgócsiga , nincsen lába,
mégis szédítő a tánca,
egyre forog, egyre gyorsul,
fánk is járja szalagostul"
Egy nevetéssel teli, zajos mulatság melyet ősi hiedelmek hoztak létre, miszerint a tél végén a legnagyobb a sötétség ereje és a gonosz szellemek életre kelnek. Ezért mindenki beöltözéssel, nevetéssel, vigalommal és boszorkánybábú égetéssel igyekezte ezeket elűzni. Az első jelmezesek halottas menetet imitálva indultak útnak, így keletkezett a ma ismert karnevál fogalma is.
Ebből a hagyományból ma már főként a gyermekek veszik ki részüket, de mi magunk is élvezhetjük az alkalom adta lehetőséget a remekebbnél remekebb ételek elkészítésével.
A legkihagyhatatlanabb ezek közül természetesen a fánk. Legyen szó szalagos fánkról, rózsafánkról, csörögéről vagy eclairerről a lényeg mindig a receptben, a belefektetett időben és szeretetben van.
Szerencsére egy jól megválasztott eszközzel, pl. egy jó pogácsaszaggatóval, kelesztő tállal ,fánksütő formával, liszt szitával és porcukor szóróval a bele fektetett munka már nem is tűnik olyan soknak, bár érdemes mindenből dupla adagot készíteni, mert tapasztalatunk szerint gyorsabban elfogy, mint mire elkészül.
Az alábbi receptekkel igyekszünk meghozni a kedvet a rohanásban is némi készülődésre.
Szalagos fánk :
- 50 dkg liszt
- 5 dkg porcukor
- 5 dkg margarin
- 3 tojássárgája
- csipet só
- 2,5 dkg élesztő
- 3 dl tej
- kb. 1 liter olaj a sütéshez
Elkészítés:
Az élesztőt kb. 1 dl langyos, cukros tejben felfuttatjuk. A lisztet átszitáljuk, beletesszük a tojássárgáját, cukrot, sót, a felfuttatott élesztőt és a langyos tejet.
Összedolgozzuk és a végén hozzáadjuk a felolvasztott margarint, majd szép fényesre dagasztjuk. Meleg helyen minimum egy órát kelesztjük. Ha letelt az időnk visszadagasztjuk és újra kelesztjük.
Kinyújtjuk ujjnyi vastagra,tetszés szerinti méretre kiszaggatjuk és letakarva ismét megkelesztjük. Közben olajat melegítünk, majd a fánkokat megsütjük.
Papírtörlőre vagy szalvétára szedjük, jól lecsöpögtetjük az olajat, majd áttesszük egy tálra vagy rácsra és hagyjuk kihűlni.
Boldogi rózsafánk, avagy a virágfánk
Nagyszüleink népi édessége ma is asztalunk dísze lehet. Könnyen készíthetünk formáinkkal virág alakú és hagyományos boldogi rózsafánkot is.
Boldogi rózsafánk hozzávalók:
- 2,5 dl tej
- 12 dkg liszt
- 1 vaníliás cukor
- 3 db közepes méretű tojás
- egy csipet só
- egy késhegynyi szódabikarbóna
- 3 dkg cukor
Elkészítés:
A tojásokat kikeverjük a cukorral és a vaníliás cukorral. Lassan szakaszosan adagoljuk hozzá a tejet és a lisztet (átszitálva) ügyelve arra, hogy a tésztánk megfelelő sűrűségű legyen, körülbelül olyan, mint a palacsintatészta.
Hozzákeverjük a csipet sót és a szódabikarbónát. Jól kikeverjük, hogy sima, csomómentes masszát kapjunk. Egy lábasban olajat hevítünk, amibe a sütőformát belehelyezzük.
Ha az olaj és a nagyrózsa forma felmelegedett,a formát tésztában megmártjuk és az olajba helyezzük, hogy megsüljön.
Tipp: a mártásnál ügyeljünk arra, hogy maradjon ki tésztamentes rész, így könnyebb lesz vele dolgozni. Körülbelül 1 perc alatt készre sütjük, szalvétára, vagy papírtörlőre helyezzük. Tálaláskor porcukorral hintjük meg.