Szép számmal akadnak azonban olyanok is, akik nem is igazán tudják, mi a különbség a kettő között, és inkább a megszokás szerint cselekednek. Pedig a párolás tényleg egészségesebb, ráadásul nem is kifejezetten bonyolult művelet. Persze ahhoz, hogy élvezhessük az előnyei, tudnunk kell, hogyan is csináljuk.
Mi a baj a főzéssel?
Évszázadok óta főzünk, most mi is a gond ezzel a technikával – jogos kérdés, és természetes, hogy sokakban felmerül. Nincs vele baj, a főzött ételek is nagyon finomak. Egy gond van velük, mégpedig az, hogy a magas hőmérsékleten rotyogás közben nagyon sokat elveszítenek az alapanyagok a bennük lévő tápanyagból.
Ez az, amiben a párolás jobb. Úgy puhulnak meg az ételek, hogy közben a tápértékük is megmarad, szemben a főzéssel. Tudatos, egészséges táplálkozáshoz elengedhetetlen ennek az ételkészítési technikának az ismerete.
Gőzölés vagy párolás?
Sokan összekeverik ezt a két technikát, pedig másról van szó. A gőzölés az, amikor egy lábasba vizet teszünk, erre tesszük a lyukacsos aljú párolóedényt, bele a zöldségeket, majd fedőt a tetejére. Ebben az esetben a zöldség nem is érintkezik a vízzel, ezért ez a legkíméletesebb főzési mód, így maradnak meg leginkább a tápanyagok.
A párolás során közvetlenül a vízbe tesszük a zöldségeket, de nem annyiba, mintha főznénk. Mindössze egy-két ujjnyi víz kerül a lábas aljába, és ebben pároljuk a zöldségeket 5-10 percig. Fontos, hogy a fedőt eközben ne emeljük föl, mert a forró gőznek az edényben kell maradnia ahhoz, hogy megpuhuljanak az alapanyagok.
A párolási idő leteltével a lehető leggyorsabban ellenőrizzük, hogy eléggé megpuhult-e már minden. Ha nem, picit még tegyük vissza a fedőt, és pároljuk tovább. Igaz, hogy ebben az esetben is érintkezik vízzel az étel, de nem annyival, mintha főznénk, így nem tűnnek el belőle a vízben oldódó vitaminok.