Az emberek nagy része el sem tudja képzelni, hogy ne ízesítse sóval az ételeit. Ez az, ami igazán kihozza az ízüket, a többség szemében a többi fűszer csak a só után következik. Nem lehet azonban átsiklani afölött az információ fölött, ami egyre inkább elterjed a köztudatban, miszerint a só nem túl egészséges.
Sokan nem igazán hiszik ezt el, ami leginkább annak tudható be, hogy nagyon régóta sózunk mindent. A félkész ételekben, az otthon készítettekben, a péksüteményekben, mindenben van belőle. És még élünk. Hogyan lehetne akkor káros az egészségre?
Megköti a vizet
A sófogyasztást leginkább a kardiovaszkuláris megbetegedésekkel hozzák összefüggésbe, mégpedig azért, mert a só megköti a vizet, ami magas vérnyomáshoz vezethet. A vérnyomás emelkedése hosszútávon árt a szívnek, a veséknek, az agynak, az egész keringésnek. Ezzel pedig megnő az agyvérzés, valamint a szívroham kockázata is.
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a tudósok sem értenek egyet maradéktalanul abban, hogy a só valóban rombolja-e az egészségünket. Vannak arra utaló jelek, hogy igen, mások szerint ugyanakkor nem ebben kell keresni az életmóddal összefüggő betegségek kialakulásának okát.
Nem kell kiiktatni, de csökkenteni nem árthat
Valószínűleg ahogy mindenben, ebben is valahol középen lehet az igazság: nem kell a sót azonnali hatállyal eltávolítani az étrendből – egyébként nem is lehet, mert aki sóhoz van szokva, az borzalmasnak érezhet minden ételt, ami só nélkül készült. Legfeljebb fokozatosan csökkentve lehet lejjebb építeni a sóadagot, ha nem szeretnénk, hogy minden étkezés szenvedés legyen.
Az igazság azonban az, hogy nem kell teljesen eltüntetni a sószórókat az asztalról, csak a mértéket érdemes megtalálni. Az biztosan nem árt, ha kicsit csökkentjük az adagot, főleg akkor, ha amúgy jellemző ránk a túlsózás, vagy ha amúgy is jelen van néhány kockázati tényező, például alapból magas a vérnyomásunk. Abban az esetben viszont, ha egészségesek vagyunk, mértékkel lehet sót fogyasztani.